5G: rewolucyjna sieć piątej generacji

by Massimo Mazza piątek, 16 czerwca 2017

Rozwój nowych technologii komunikacji mobilnej cały czas idzie naprzód. W dzisiejszym świecie zapotrzebowanie na coraz sprawniejsze i wydajniejsze protokoły komunikacyjne jest już nieuniknione.

Rozwój nowych technologii komunikacji mobilnej cały czas idzie naprzód. W dzisiejszym świecie zapotrzebowanie na coraz sprawniejsze i wydajniejsze protokoły komunikacyjne jest już nieuniknione.

Mimo że wciąż istnieją obszary, które nie są objęte przez sieć 4G, wielu operatorów telekomunikacyjnych zmierza do tego, aby jako pierwsi byli w stanie zaoferować swoim klientom łączność piątej generacji. Komisja Europejska w 2013 roku przyznała 50 mln euro na badania nad technologią 5G, by móc ją wprowadzić do 2020 roku, a w 2016 roku ogłosiła plan działania sieci 5G. W USA w 2016 roku Federalna Komisja Łączności (FCC) zatwierdziła plan przygotowania kraju na wdrożenie sieci 5G oraz uruchomienie częstotliwości, które umożliwią szybsze przesyłanie danych.

Trwają testy sieci piątej generacji

5G było jednym z najważniejszych tematów podczas ostatniego Mobile World Congress w Barcelonie. Borje Ekholm, CEO Ericsson Group przedstawił kilka przykładów na temat tego, jak sieć 5G zmieni nasze codzienne życie.

Najwięksi operatorzy zaczęli bądź wkrótce zaczną eksperymentować z siecią piątej generacji. Są to oczywiście dopiero próby, gdyż nie istnieje jeszcze coś takiego jak uniwersalny standard dla 5G, mimo że Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny opublikował projekt dokumentu zawierający wytyczne dla tego standardu (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Kluczowi gracze z branży telekomunikacyjnej, którzy uczestniczą w testach, to między innymi Verizon, Ericsson, Huawei, Samsun, Vodafone czy AT&T. Celem tych podmiotów jest gotowość do wprowadzenia urządzeń oraz usług i aplikacji, które będą kompatybilne z tą technologią, kiedy ta wejdzie w fazę komercyjną. Możliwości biznesowe są ogromne – według raportu opublikowanego przez Ericssona, wartość rynku 5G w 2026 roku wyniesie 1,2 biliona dolarów.

Zalety i zastosowanie technologii 5G

Nowoczesne sieci komunikacyjne muszą spełniać określone wymagania. W przypadku sieci piątej generacji należy rozważyć trzy ważne wymiary:

  • Liczba połączeń – sieć zapewni do miliona połączeń na kilometr kwadratowy w porównaniu z tysiącami połączeń w przypadku 4G.
  • Opóźnienie – czyli czas odpowiedzi systemu. Ważne jest, aby skrócić opóźnienia. Technologia piątej generacji może zmniejszyć opóźnienie do 1 ms z 40 ms w sieci 4G.
  • Przepustowość – czyli zdolność transmisji kanału komunikacji. 5G umożliwi transmisję miliardów bitów w porównaniu do tysięcy bitów dozwolonych przez sieci 4G.

Możliwości oferowane przez 5G wydają się ekscytujące

  • Internet Rzeczy – sieć piątej generacji zapewni lepsze wsparcie dla rosnącej liczby urządzeń osobistych (jak na przykład tzw. technologii ubieralnej – wearable technology) oraz urządzeń Internetu Rzeczy, które stale muszą być podłączone do sieci.
  • Gry online i VR – brak opóźnień zachęci twórców do projektowania nowych platform gier online. Będzie to również kluczowy czynnik sukcesu dla aplikacji wirtualnej rzeczywistości. Wielu dużych graczy z branży IT (np. Facebook) liczy na szerokie zastosowanie sieci 5G.
  • Chmura i transmisja wideo (4K, 8K, 3D) – technologia ta zapewni użytkownikom wydajniejsze korzystanie z chmury i serwisów umożliwiających odtwarzanie strumieniowe podczas oglądania filmów 3D lub innych materiałów w rozdzielczości 4K, lub nawet 8K. Teoretycznie prędkość sieci 5G powinna wynosić 10Gb/s przy pobieraniu i 1Gb/s przy przesyłaniu danych.
  • Inteligentne pojazdy – producenci samochodów również są bardzo zainteresowani omawianą technologią. Możliwie najkrótszy czas opóźnień powinien umożliwić przesyłanie poleceń i informacji do samochodów w niemal rzeczywistym czasie i na dużych odległościach.
  • Medycyna na odległość (telemedycyna) – zastosowanie sieci 5G może obejmować również służbę zdrowia, na przykład zdalną pomoc medyczną. Minimalne opóźnienia mogą pozwolić na zdalne operacje, w których chirurg i pacjent znajdowaliby się w dwóch różnych miejscach.

Upowszechnienie technologii 5G zapowiada prawdziwą rewolucję, od której oczekujemy naprawdę wiele. Większa przepustowość przy jednoczesnych brakach opóźnień pozwolą na rozwój nowych usług i poprawę tych istniejących. Projekt dokumentu o nazwie ITU-R SG05 opublikowany w lutym 2017 r. przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny zawiera wytyczne dla 5G. Normy te muszą zostać sprecyzowane przez zainteresowane kraje i przedsiębiorstwa najpóźniej do 2020 roku, natomiast pierwszych wniosków oczekuje się na przełomie lat 2022/2023. Są to jednak przewidywane terminy, które mogą ulec zmianie.