Pamiętaj o tworzeniu kopii zapasowych – przynajmniej w Międzynarodowy Dzień Backupu!

Thursday, March 30, 2017 by Michael Nuncic

DST_image_970x300_hero-backup

Kopia zapasowa jest ważna – to stwierdzenie nie powinno dziwić nikogo. Aby upewnić się, że fakt ten nigdy nie zostanie zapomniany, 24-letni wówczas student Ismail Jadun z Youngstown w stanie Ohio zapoczątkował 31 marca 2011 r. World Backup Day, czyli Międzynarodowy Dzień Backupu. Od tego czasu święto jest obchodzone co roku.

Cały czas należy mieć na uwadze regularne tworzenie kopii zapasowych swoich danych. Dla wszystkich powinno być jasne, że „nic nie może wiecznie trwać”. Dane na dysku twardym lub na karcie pamięci również :) Niemniej jednak – liczby mówią same za siebie:

  • 1/3 wszystkich użytkowników nigdy nie zrobiło kopii zapasowej.
  • W każdej minucie zostaje skradzionych lub ginie co najmniej 100 smartfonów.
  • Prawie 1/3 wszystkich katastrof jest przypadkowych.

W dobie ransomware i innych ataków hakerskich odpowiedni backup to wręcz konieczność. Jeśli sieć uległa awarii, dane zostały usunięte, skradzione lub dostęp do ważnych danych firmowych z innych powodów nie jest możliwy, kopia zapasowa może być jedynym sposobem na utrzymanie ciągłości funkcjonowania organizacji. Utrata ważnych dokumentów, projektów, grafik, tekstów, faktur, wykresów lub innych danych związanych z codziennymi operacjami może szybko doprowadzić firmę do ruiny.

Jednak nawet prywatni użytkownicy komputerów i innych urządzeń powinni wykonywać kopie zapasowe. Przechowujesz folder ze zdjęciami Twoich dzieci tylko na dysku twardym? Co się stanie, jeśli nośnik ulegnie awarii? W takim przypadku oczywiście możesz szukać pomocy u kompetentnego specjalisty odzyskiwania danych, ale chyba lepiej by było, gdybyś posiadał kopię zapasową... Plany budowanego domu, potwierdzenie rezerwacji na kolejne wakacje, korespondencja z bliskimi – wszystko można stracić przez własny błąd, złośliwe oprogramowanie, pożar czy powódź. To samo dotyczy smartfonów – nawet zwykła awaria wyświetlacza może spowodować, że do momentu jego wymiany nie będziesz miał dostępu do danych (chyba że urządzenie jest skonfigurowane w ten sposób, że można uzyskać dostęp do niego i danych z komputera).

Wymówka, że tworzenie kopii zapasowych jest czasochłonne, nie jest już aktualna. Na rynku dostępnych jest wystarczająco dużo programów – bezpłatnych lub płatnych – które można skonfigurować w ten sposób, że kopia zapasowa będzie tworzona automatycznie, bez Twojej interwencji.

Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy: należy regularnie sprawdzać, czy kopia zapasowa działa! Istnieje mnóstwo przypadków, w których mimo iż kopia zapasowa została utworzona, to... do niczego się nie nadawała.

Musisz również wiedzieć, że jedna kopia zapasowa w najgorszym przypadku może nie wystarczyć. Przezorny zawsze ubezpieczony – najlepiej utworzyć dwie bądź nawet trzy kopie zapasowe. I nie jest to żart ani przesada! Jedna kopia powinna znajdować się na samym urządzeniu, druga na zewnętrznym nośniku a trzecia na przykład w chmurze.

Międzynarodowy Dzień Backupu – doskonały czas, by utworzyć kopię zapasową i przygotować się na wypadek utraty danych! :)


Zdjęcie pochodzi z serwisu pixelio.de Autor: Tim Reckmann