Smartfony: tak dużo danych, tak mało miejsca!

Wednesday, June 6, 2018 by Aleksandra Otrębska

DST_image_970x300_hero-cloud

Smartfony – nasze podręczne komputery, kalkulatory, aparaty fotograficzne, kamery… albumy ze zdjęciami. Według raportu „Polska.Jest.Mobi 2018” smartfonizacja w Polsce wynosi 64 proc. (co oznacza, że 64 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat posiada smartfon).

Urządzenia mobilne towarzyszą nam niemal na każdym kroku, zatem nic dziwnego, że gromadzimy w nich istotne dla nas dane, takie jak na przykład dokumenty czy zdjęcia. Jednak czy odpowiednio dbamy o pliki, które przechowujemy na smartfonach? SanDisk (marka należąca do Western Digital) zlecił przeprowadzenie badania, by móc odpowiedzieć na to pytanie. Jak się okazało, jego wyniki w dużym stopniu pokrywają się z wynikami badania, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku.

Polacy boją się utraty danych ze smartfona

55 proc. respondentów  przyznało, że obawiają się utraty ważnych plików z powodu kradzieży smartfona bądź jego utraty w innych okolicznościach. Co więcej, ponad 1/3 badanych (37 proc.) utraciła w ten sposób swoje cenne zdjęcia i pliki wideo – i to bezpowrotnie, gdyż nie posiadali backupu.

Z badania zrealizowanego na zlecenie SanDisk wynika także, że mimo tych obaw, jedynie 18 proc. Polaków regularnie tworzy kopie zapasowe swoich danych przechowywanych na urządzeniu mobilnym. 41 proc. użytkowników robi to raz w miesiącu, a 16 proc. nie robi tego wcale. Według Rafała Malinowskiego, Regional Sales Managera CEE marki SanDisk należącej do Western Digital, może to wynikać ze wciąż zbyt małej świadomości użytkowników:

„Wielu użytkowników smartfonów po prostu nie wie, że na rynku dostępne są rozwiązania, które umożliwiają szybki i prosty transfer danych z telefonu do bezpiecznego magazynu danych, również przez Wi-Fi. Ci, którzy z nich korzystają, nie muszą usuwać żadnych plików wykonanych urządzeniem, żeby móc z niego nadal korzystać. Dodatkowo zdalny i automatyczny backup plików z telefonów w pełni zabezpiecza nasze cenne dane przed ich utratą, o co w przypadku urządzeń przenośnych nie jest trudno.”

Tak dużo danych, tak mało miejsca

Z badania płynie wniosek, że Polakom ciągle brakuje miejsca na smartfonach. Nie powinien dziwić fakt, że ilość danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych z roku na rok rośnie. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) przyznała, że przynajmniej raz w miesiącu musi usuwać swoje cenne pliki przechowywane na smartfonie, gdyż brakuje im miejsca na pozostałe dane. Co więcej, aż 46 proc. użytkowników żałowało usunięcia tych plików. 38 proc. respondentów całkowicie rezygnuje z robienia kolejnych zdjęć czy tworzenia kolejnych dokumentów z powodu braku miejsca. Ogólnie do kasowania plików ze smartfona w celu zwolnienia miejsca przyznało się aż 92 proc. badanych.

W ubiegłym roku Ontrack przeprowadził badanie, w którym zapytaliśmy respondentów, które dane przechowywane na urządzeniach mobilnych mają dla nich największą wartość oraz jakie dane zajmują najwięcej miejsca na ich smartfonach. Jak się okazało, ponad połowa badanych (56 proc.) przyznała, że to zdjęcia z wakacji lub ważnych wydarzeń zajmują w pamięci ich telefonów zdecydowaną większość miejsca. 40 proc. ankietowanych doświadczyło utraty danych z urządzenia mobilnego.

Jak zabezpieczyć dane na smartfonie?

Co zatem powinien zrobić użytkownik, by nie narażać się na ryzyko utraty danych i uniknąć konieczności regularnego kasowania (cennych) plików ze smartfona? Po pierwsze, użytkownik powinien wykonać kopię zapasową. O tym, jak zrobić backup danych przechowywanych na urządzeniu mobilnym pisaliśmy na naszym blogu:

SanDisk ma w swojej ofercie szeroką gamę pamięci masowych dedykowanych urządzeniom mobilnym, dzięki którym możliwe jest zwalnianie pamięci smartfona na bieżąco oraz łatwe rozszerzanie przestrzeni na pliki:

  • SanDisk iXpand Base – stacja ładująca do iPhone’a, która podczas ładowania wykonuje automatyczną kopię zapisanych w telefonie zdjęć, filmów i kontaktów,
  • SanDisk iXpand – pamięć flash pozwalająca na zwolnienie miejsca w iPhonie, automatyczne tworzenie kopii zapasowej oraz na oglądanie filmów bezpośrednio z dysku,
  • SanDisk Dual Drive Type-C – pendrive pozwalający szybko i łatwo przesyłać pliki między smartfonami, tabletami i komputerami,
  • SanDisk Connect Wireless Stick – przenośna pamięć umożliwiająca bezprzewodowy dostęp do multimediów lub przesyłanie dużych plików, strumieniowanie filmów HD i muzyki oraz zapisywanie i udostępnianie zdjęć i filmów do/z urządzenia.

Już wkrótce zacznie się sezon urlopowy (dla niektórych już się zaczął – szczęściarze!). Będziemy chcieli uwieczniać wyjątkowe chwile na zdjęciach, które zapewne (w większości przypadków) wykonamy smartfonami. Zadbajmy więc o to, by znalazło się dla naszych cyfrowych wspomnień miejsce w pamięci urządzeń, a także – co bardzo ważne – o ich automatyczne przesyłanie do chmury (np. Zdjęcia Google) lub inną formę backupu.