Windows 10 Creators Update: czego możemy się spodziewać?

Monday, April 10, 2017 by Sam Wiltshire

DST_image_970x300_hero-email

Kiedy Windows 10 został zaprezentowany użytkownikom, Microsoft obiecał, że ​​będzie to ostatni wydany przez nich system operacyjny. Od tego momentu powinniśmy spodziewać się regularnych aktualizacji, w taki sam sposób, w jaki pojawiły się aktualizacje Service Pack w przeszłości.

Pierwsza poważna aktualizacja dla Windows 10, czyli Windows 10 Creators Update ma dotrzeć do użytkowników już „na dniach”. Jednak nie będzie to kolejny zbiór poprawek błędów. Inżynierowie z Redmond przygotowali zbiór dodatków, dzięki którym (według zapewnień) użytkownicy będą bardziej efektywni i kreatywni podczas korzystania z pecetów.

W takim razie... czego możemy się spodziewać? O tym w naszym dzisiejszym artykule.

3D dla każdego!

Od lat 90. deweloperzy próbują odtworzyć środowisko 3D na komputerach. Dzięki Creators Update ten sen może stać się rzeczywistością.

Pierwszą poważną aktualizację otrzymuje Paint, obecny z nami już od Windows 1.0 (po raz pierwszy został wydany w 1985 roku!). Dzięki Creators Update użytkownicy zyskają pełny zestaw narzędzi do tworzenia trójwymiarowych treści. Paint 3D umożliwia użytkownikom rysowanie bezpośrednio na ekranie urządzeń (takich jak tablety i laptopy z ekranem dotykowym) oraz możliwość rysowania obiektów trójwymiarowych. Sam zobacz! ;)

Holografia w Twoim domu

Creators Update ma również oferować lepsze wsparcie dla HoloLens, czyli inteligentnych okularów firmy Microsoft, które mają zostać dostarczone na rynek jeszcze w tym roku. HoloLens obiecuje zwiększyć wrażenia 3D dla użytkowników Windows 10 w zakresie grafiki, gier i rozrywki.

Aktualizacja wprowadza zupełnie nowy interfejs „holograficzny”, który może być stosowany również wraz z alternatywami okularami VR takich firm jak HP, Asus, Lenovo, Acer i Dell. Dzięki wdrożeniu technologii holograficznej użytkownik będzie mógł uzyskać naprawdę niezwykłe efekty wizualne.

Uproszczone, ale i silniejsze bezpieczeństwo

W ramach dalszego dążenia do poprawy bezpieczeństwa użytkowników, inżynierowie z Redmond zafundowali Windows Defender remont. Windows Defender Security Center, czyli nowe „centrum bezpieczeństwa” w Windows 10 zostało zaprojektowane w celu ułatwienia użytkownikom ochrony ich komputerów i danych przed wieloma zagrożeniami płynącymi z sieci.

Według Microsoft nowe narzędzia zapewniają pełną kontrolę nad systemem, skupiając się na 5 kluczowych obszarach:

  • Ochrona przed wirusami i zagrożeniami, w tym bezpłatny Windows Defender Antivirus.
  • Wydajność i kondycja urządzenia. Wskazuje, gdzie może występować problem z komputerem, w tym informuje o żywotnośi baterii czy kondycji dysku.
  • Zapora i ochrona sieci. Umożliwia łatwy dostęp do ustawień sieciowych.
  • Kontrola aplikacji i przeglądarki. Pozwala na kontrolę oprogramowania i dostęp do niego. Nowe narzędzie „App Throttling” umożliwia określenie priorytetów niektórych aplikacji, aby poprawić wydajność sprzętu.
  • Ochrona rodzicielska. Umożliwia rodzicom kontrolę dostępu do aplikacji i stron internetowych w celu ochrony dzieci. Ten film firmy Microsoft pokazuje, czego można oczekiwać od Windows Defender Security Center. 

Łatwe i szybkie udostępnianie plików

Microsoft opracował także narzędzie społecznościowe – Windows MyPeople. Nowa funkcja umożliwi przypinanie ulubionych kontaków do paska zadań, by móc w szybki i łatwy sposób udostępniać im pliki – zdjęcia, dokumenty czy wiadomości.

Niezależnie od tego, czy jesteś w pracy czy w domu – udostępnianie informacji staje się łatwiejsze.

Jak uzyskać Creators Update?

Jeśli Twój komputer pracuje w systemie Windows 10, to Creators Update jest całkowicie bezpłatną aktualizacją. Komputer automatycznie zaktualizuje się, gdy nowe oprogramowanie zostanie udostępnione.